სათემო ჯგუფებისა და პროექტების სოციალური გავლენის კვლევის ანგარიში
წინამდებარე შეფასება მომზადდა საქართველოს სტრატეგიული კვლევებისა და განვითარების ცენტრის მხარდაჭერით, ევროკავშირისა და კონრად ადენაუერის ფონდის მიერ დაფინანსებული პროექტის, „სამოქალაქო საზოგადოების ინიციატივა: მდგრადი, ღია და ანგარიშვალდებული სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები საქართველოს განვითარებისთვის“, ფარგლებში.
სათემო ორგანიზაციები სერიოზული გამოწვევების წინაშე დგანან, თუმცა, მიუხედავად ამისა, ისინი მნიშვნელოვან როლს ასრულებენ საკუთარი თემების ცხოვრებაში, ზრდიან ცხოვრების ხარისხს, ხელს უწყობენ სოფლის განვითარებას. მათი მუშაობის გავლენა თემზე და შესაბამისად მთელ საქართველოზე უაღრესად დიდი და მნიშვნელოვანია.
მიუხედავად იმისა, რომ სათემო თვითორგანიზებამ, დღემდე უკვე საკმაოდ გრძელი და რთული გზა განვლო, მაინც მწირია კვლევები ამ პროცესის, სათემო ჯგუფების და მათი განვითარების დინამიკისა თუ მიზნობრივ თემებზე მათი საქმიანობის გავლენის შესახებ. ასევე შეუსწავლელია სათემო ჯგუფების საქმიანობისა და მათი მცირე-ბიუჯეტიანი პროექტების (ე.წ. სათემო პროექტების) გავლენა თემზე. შესაბამისად, კვლევა ინოვაციურია ამ მიმართულებით.
შეფასების შედეგად შესწავლილ იქნა საქართველოში ბოლო 30 წლის განმავლობაში დაგროვილი გამოცდილება, როგორც ზოგადად სათემო ორგანიზაციების მუშაობის, ისე მათ მიერ განხორციელებული მცირე სათემო პროექტების გავლენისა თემზე. შეფასების შედეგად გამოიკვეთა ძირითადი გამოწვევები და შემუშავდა რეკომენდაციები, რომლებიც მიმართულია სათემო ორგანიზაციების სამოქმედო გარემოს გაუმჯობესებაზე. კვლევითი სამუშაოები ჩატარდა 2021-2022 წლებში.

We are pleased to share with you the Social Impact Research Report of Community Groups and Projects.
This assessment was prepared with the support of the Center for Strategic Research and Development of Georgia, within the framework of the project "Civil Society Initiative: Sustainable, Open and Accountable Civil Society Organizations for the Development of Georgia", funded by the European Union and the Konrad Adenauer Foundation.
Community organizations face serious challenges, however, they play an important role in the life of their communities, increase the quality of life, and contribute to rural development. The impact of their work on the community and therefore on the whole of Georgia is extremely large and important.
Despite the fact that community self-organization has already gone through a long and difficult path, there are still few studies about this process, community groups and their development dynamics, or the impact of their activities on target communities. The impact of the activities of community groups and their small-budget projects (so-called community projects) on the community is also unexplored. Therefore, the research is innovative in this direction.
As a result of the assessment, the experience accumulated in Georgia over the last 30 years was studied, both the work of community organizations in general and the impact of small community projects implemented by them on the community. As a result of the assessment, the main challenges were identified and recommendations were developed aimed at improving the operating environment of community organizations. Research works were carried out in 2021-2022.