ახალგაზრდა ელჩები სხვადასხვა რეგიონიდან შეირჩნენ
საქართველოს სტრატეგიული კვლევებისა და განვითარების ცენტრს საქართველოს 5 რეგიონში სოციალური მეწარმეობის ახალგაზრდა ელჩები ჰყავს.
20 ივლისს, ფაბრიკაში სოციალური მეწარმეობის ახალგაზრდა ელჩები გამოვლინდნენ.  სოციალური მეწარმეობის ახალგაზრდა ელჩების პროგრამაში ფინალურ ეტაპზე 8 პროექტის ავტორები გადავიდნენ, რომლებიც ჟიურის წინაშე წარსდგნენ იდეებით, თუ როგორ აპირებენ სოციალური მეწარმეობის პოპულარიზაციას და ცნობიერების ამაღლებას.
გამარჯვებულები იმუშავებენ ქვემო ქართლში, შიდა ქართლში, სამცხე-ჯავახეთში, აჭარასა და მცხეთა-მთიანეთში.
ახალგაზრდა ელჩებს CSRDG-სგან ევროკავშირისა და პური მსოფლიოსთვის მხარდაჭერით გადაეცემათ 750 ევრომდე ფინანსური მხარდაჭერა. ელჩები შემდგომი 6 თვის მანძილზე უკვე თავიანთ თანამოაზრეებთან ერთად იმუშავებენ რეგიონებში სოციალური მეწარმეობით ადგილობრივი ახალგაზრდების დაინტერესების კუთხით. 6 თვის შემდეგ კი უკვე გამოვლინდება საუკეთესო ელჩი, რომელიც სპეციალური პრიზებით დაჯილდოვდება.
ახალგაზრდა ელჩების პროგრამის შესახებ
პროგრამის ფარგლებში შემოვიდა 200-ზე მეტი განაცხადი, შეირჩა 23 აქტიური ახალგაზრდა, რომლებმაც გაიარეს საზაფხულო სკოლა სოციალური მეწარმეობის შესახებ. პროგრამის შემდგომ ეტაპზე მონაწილეები ჩაერთვნენ პროექტების კონკურსში, რის შედეგადაც გამოვლინდა 5 ახალგაზრდა ელჩი.
სოციალური მეწარმეობის ახალგაზრდა ელჩების პროგრამის მიზანია ახალგაზრდებისთვის სოციალური მეწარმეობის გაცნობა, ახალგაზრდების ჩართულობა მათ გარშემო არსებული სოციალური და გარემოსდაცვითი გამოწვევების გადაჭრაში სოციალურ მეწარმეობაზე ცნობიერების ამაღლებით, ახალგაზრდა ლიდერების აღმოჩენა და მათი უნარ-ჩვევების განვითარება გრანტების მართვის, დონორებთან ურთიერთობისა და სხვა პრაქტიკული საქმიანობის მიმართულებით.
ახალგაზრდებისთვის სტუდენტურ კონკურსებს CSRDG 2012 წლიდან ახორციელებს და მასში წლების მანძილზე 500-ზე მეტი ახალგაზრდა ჩაერთო.
ფოტოები
პროექტის შესახებ
პროგრამა პროექტის „სოციალური მეწარმეობის განვითარება მდგრადი და ინკლუზიური საზოგადოებისთვის“ შემადგენელი ნაწილია, რომელიც ხორციელდება საქართველოს სტრატეგიული კვლევებისა და განვითარების ცენტრის ევროკავშირისა და „პური მსოფლიოსთვის“ მხარდაჭერით. პროექტის პარტნიორები არიან: სოციალურ საწარმოთა ალიანსი, სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტი, საქართველოს სამოქალაქო განვითარების ასოციაცია, საქართველოს დემოკრატიული განვითარების კავშირი, ევროპული ვენჩურული ფილანტროპიის ასოციაცია და ახალგაზრდობის სააგენტო.

The center for Strategic Research and Development of Georgia has young ambassadors of social entrepreneurship in 5 regions of Georgia.
On July 20, young ambassadors of social entrepreneurship were revealed in the factory. In the program of young ambassadors of social entrepreneurship, the authors of 8 projects moved to the final stage, who presented to the jury with ideas on how they plan to popularize social entrepreneurship and raise awareness.
The winners will work in Kvemo Kartli, Shida Kartli, Samtskhe-Javakheti, Adjara and Mtskheta-Mtianeti.
Young ambassadors will receive up to €750 in financial support from the CSRDG with support from the EU and Bread for the World. During the next 6 months, the ambassadors will work together with their colleagues in the regions in terms of interest of local youth in social entrepreneurship. After 6 months, the best ambassador will be identified and will be awarded with special prizes.
About the Young Ambassadors Program
Within the framework of the program, more than 200 applications were submitted, 23 active young people were selected, who attended the summer school on social entrepreneurship. At the next stage of the program, the participants participated in the project competition, as a result of which 5 young ambassadors were selected.
The goal of the Young Ambassadors of Social Entrepreneurship program is to introduce young people to social entrepreneurship, engage young people in solving social and environmental challenges around them by raising awareness of social entrepreneurship, discover young leaders and develop their skills in grant management, donor relations and other practical activities.
CSRDG has been conducting student competitions for young people since 2012, and more than 500 young people have participated in it over the years.
About the project
The program is a component of the project "Development of Social Entrepreneurship for a Sustainable and Inclusive Society", which is implemented with the support of the Georgian Center for Strategic Research and Development, the European Union and "Bread for the World". Project partners are: Alliance of Social Enterprises, Civil Society Institute, Civil Development Association of Georgia, Democratic Development Union of Georgia, European Venture Philanthropy Association and Youth Agency.