ევროკავშირი და CSRDG ხელს უწყობენ საქართველოში თოჯინური ანიმაციის აღდგენას
31 მარტს, კინოთეატრ ამირანში, ევროკავშირისა და CSRDG-ის მიერ მხარდაჭერილი სოციალური საწარმო „ფანტასმაგორიას“ პრეზენტაცია და საწარმოს პირველი თოჯინური ანიმაცია „ელენე დარიანის“ დახურული პრემიერა  გაიმართა.
ღონისძიებამ სხვადასხვა სექტორის 450-მდე წარმომადგენელს უმასპიძლა. მოწვეულ სტუმრებს შესაძლებლობა ჰქონდათ გასცნობოდნენ სოციალური საწარმოს მიზნებს, დაეთვალიერებინათ ფილმისთვის შექმნილი თოჯინური დეკორაციები და დახურული პრემიერის ფორმატში, პირველად ენახათ ინოვაციური, სტოპ-მოუშენ ტექნოლოგიით გადაღებული ანიმაცია „ელენე დარიანი“, რომელსაც ფართო აუდიტორია საერთაშორისო ფესტივალებზე იხილავს.
,,ელენე დარიანი“ მე-20 საუკუნის თბილისის პოეტური სიყვარულის ისტორიას აცოცხლებს, რომლის გადაღებაზეც ფანტასმაგორიას გუნდი 1,5 წლის მანძილზე მუშაობდა. “გვახარებს,  რომ ფილმმა  საფესტივალო ცხოვრება უკვე დაიწყო და მისი მსოფლიო პრემიერა ანსის ანიმაციური ფილმების საერთაშორისო ფესტივალზე გაიმართება. ამ შესაძლებლობის შექმნისთვის მადლობას ვუხდით ჩვენს მხარდამჭერებს,“ - აღნიშნეს ღონისძიების გახსნისას „ფანტასმაგორიას“ დამფუძნებლებმა.
„მოხარულები ვართ, რომ ევროკავშირის მხარდაჭერით, ხელს ვუწყობთ „ფანტასმაგორიას“ გაძლიერებას, რომელიც  ხელოვნების მივიწყებული დარგისა და თანამედროვე ტექნოლოგიების ნაზავით, აფართოებს შემოქმედებით საზღვრებს, ხელს უწყობს თოჯინური ანიმაციის პოპულარიზაციას საქართველოში და, ამავდროულად, ზრუნავს დარგით დაინტერესებული ახალგაზრდების პროფესიულ განვითარებაზე,“ - განაცხადა CSRDG-ის სოციალური მეწარმეობის განვითარების პროგრამის კოორდინატორმა ეკა დათუაშვილმა.
სოციალური საწარმო „ფანტასმაგორია“ თბილისის მერიის ახალგაზრდების სოციალური მეწარმეობის პროექტების მხარდაჭერის ფარგლებში, მხატვრული კინოს რეჟისორ სოფო ჭინჭარაულისა და ანიმაციური ფილმის რეჟისორ ელენე თავაძის მიერ, 2022 წელს დაფუძნდა.  2023 წელს, ევროკავშირისა და საქართველოს სტრატეგიული კვლევებისა და განვითარების ცენტრის (CSRDG) მხარდაჭერით, პროექტის „სოციალური მეწარმეობის განვითარება მდგრადი და ინკლუზიური საზოგადოებისთვის“ ფარგლებში, ,,ფანტასმაგორია“ თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი ტექნიკით აღიჭურვა. სწორედ, ამ აღჭურვილობის შედეგად, ფილმი ,,ელენე დარიანი“ ახალი სიტყვაა ქართულ თოჯინურ ანიმაციაში.
,,ფანტასმაგორიას“ მიზანია საქართველოში თანამედროვე მეთოდებით კულტურული მემკვიდრეობის, თოჯინური ანიმაციის აღდგენა და საერთაშორისო ასპარეზზე დამკვიდრება. საწარმოს მისიაა ქვეყანაში სტოპ-მოუშენ თოჯინური ანიმაციის პოპულარიზაცია  ანიმაციის წარმოებითა და საგანმანათლებლო აქტივობების გზით. საწარმომ უკვე გადაამზადა 11 ახალგაზრდა პროფესიონალი, რომლებიც საკუთარ ცოდნასა და გამოცდილებას, ფანტასმაგორიას ბაზაზე, მომავალ თაობას გაუზიარებენ.
თოჯინური ანიმაცია „ელენე დარიანი“ შექმნილია ევროკავშირის, თბილისის მერიის, საქართველოს სტრატეგიული კვლევებისა და განვითარების ცენტრის (CSRDG),,სილქ ფაქტორი სტუდიოს“, ქალთა ფონდისა და ,,თბილისი იუნესკოს მედია ხელოვნების ქალაქის პროგრამის“ ფინანსური მხარდაჭერით.
ევროკავშირის შესახებ
30 წელზე მეტია ევროკავშირს საქართველოსთან მჭიდრო პარტნიორული ურთიერთობა აკავშირებს. ქვეყნის განვითარებას ევროკავშირი ცოდნისა და გამოცდილების გაზიარებით და ექსპერტული, ინოვაციებისა და ფინანსური მხარდაჭერის გზით ახორციელებს. ევროკავშირსა და საქართველოს შორის ურთიერთობა  მშვიდობის, თავისუფლების, დემოკრატიის, ადამიანის უფლებებისა და ინკლუზიური ეკონომიკური ზრდის საერთო ღირებულებებს ეფუძნება. საქართველოში ევროკავშირის მხარდაჭერის შესახებ მეტი ინფორმაცია იხილეთ მითითებულ ბმულზე: https://eu4georgia.eu/the-european-union-in-georgia/
პროექტის შესახებ
სოციალური საწარმო "ფანტასმაგორია" მხარდაჭერილია პროექტის „სოციალური მეწარმეობის განვითარება მდგრადი და ინკლუზიური საზოგადოებისთვის“ ფარგლებში, რომელსაც ევროკავშირისა და პური მსოფლიოსთვის მხარდაჭერით, CSRDG პარტნიორ ორგანიზაციებთან ერთად ახორციელებს. პროექტის მიზანია ქვეყანაში სოციალური მეწარმეობის განვითარებისთვის ხელსაყრელი გარემოს შექმნა. პროექტი სოციალური მეწარმეობის ეკოსისტემის განვითარებაზე ზრუნვით, ხელს უწყობს  საზოგადოებაში არსებული სოციალურ-ეკონომიკური გამოწვევების დაძლევას, სოციალური სერვისების ხარისხის გაუმჯობესებასა და მდგრადობას, ქვეყანაში დაშორებული ადგილების გამოცოცხლებას, განათლების ხელმისაწვდომობის გაზრდას, ტრადიციული კულტურის შენარჩუნებასა და  გარემოსდაცვითი გამოწვევების მოგვარებას.

The EU and CSRDG Support the Revival of Puppet Animation in Georgia
Tbilisi, March 31, 2023 - The unveiling of the social enterprise Fantasmagoria, backed by the EU and CSRDG, along with the exclusive premiere of the enterprise's debut puppet animation "Elene Dariani," took place at the Amirani Cinema.
The event hosted about 450 representatives of various sectors. Attendees had the opportunity to familiarize with the objectives of the social enterprise, view the puppet sets crafted for the film, and, in an exclusive premiere format, witness the groundbreaking stop-motion animation "Elene Dariani," which will be seen by a wide audience at international festivals.
"Elene Dariani" revives the poetic love story of 20th century Tbilisi, which the Fantasmagoria team worked on for 1.5 years. "We are delighted that the film has embarked on its festival journey, with its world premiere slated for the Annecy International Animation Film Festival. We extend our heartfelt gratitude to our supporters for making this opportunity possible," remarked the founders of Fantasmagoria during the event's inauguration.
"We are pleased that, with the support of the European Union, we promote the strengthening of "Fantasmagoria", which expands the creative boundaries with a mixture of the forgotten field of art and modern technologies, promotes the popularization of puppet animation in Georgia, and at the same time, takes care of nurtures the professional growth of aspiring youth in the field," stated CSRDG Social Entrepreneurship Development program coordinator Eka Datuashvili.
The social enterprise "Fantasmagoria" was founded in 2022 by the director of the feature film Sofo Chincharauli and the director of the animated film Elene Tavadze, within the framework of the support of the youth social entrepreneurship projects of the Tbilisi City Hall.
In 2023, with the backing of the EU and CSRDG, under the “Advancing Social Entrepreneurship for Sustainable and Inclusive Society” project, Fantasmagoria was equipped with equipment corresponding to modern standards. As a result of this equipment, the film "Elene Dariani" is a new word in Georgian puppet animation.
Fantasmagoria's objective is to revive Georgia's cultural heritage of puppet animation using contemporary methodologies and position it on the global stage. The enterprise's mission is to promote stop-motion puppet animation in the country through animation production and educational activities. The enterprise has already trained 11 young professionals who will share their knowledge and experience with the next generation on the basis of Phantasmagoria.
Puppet animation "Elene Darian" was created with the financial support of the European Union, Tbilisi City Hall, The Center for Strategic Research and Development of Georgia (CSRDG), Silk Factor Studio, Women's Foundation and Tbilisi UNESCO Media Arts City Program.
About the European Union
For more than 30 years, the European Union has built a close partnership with Georgia, supporting its development through knowledge and experience sharing, expertise, innovation and financial support. The relationship between the EU and Georgia is based on shared values of peace, freedom, democracy, human rights and inclusive economic growth. More about the EU’s support in Georgia https://eu4georgia.eu/the-european-union-in-georgia/
About the Project
The social enterprise "Fantasmagoria" is supported within the project "Advancing Social Entrepreneurship for Sustainable and Inclusive Society," funded by the EU and Bread for the World. The project is implemented by CSRDG in collaboration with partner organizations and aims to foster a conducive environment for the growth of social entrepreneurship within the country. By nurturing the social entrepreneurship ecosystem, the project endeavors to address various socio-economic challenges, enhance the quality and longevity of social services, breathe life into remote areas, expand access to education, preserve traditional cultural heritage, and tackle environmental issues.